fbpx
medtrum nano pump

Uuest aastast hakkab haigekassa rahastama 163 uut meditsiiniseadet, mida patsiendid saavad kodus iseseisvalt või oma lähedaste abiga kasutada. Olulise muudatusena võimaldatakse edaspidi 19–25-aastastele hea ravisoostumuse ja glükoosikontrolliga 1. tüübi diabeediga patsientidele insuliinipumbaravi kuni 26-aastaseks saamiseni.

Samuti võimaldatakse insuliinipumbaravi kuni 26-aastaseks saamiseni 19–25-aastastele 1. tüübi diabeediga patsientidele, kes ei ole eelneva kuue kuu jooksul pideva glükoosimonitooringuga ravieesmärke saavutanud, kuid kes on pumbaraviks motiveeritud.

Vajalikud seadmed taskukohasema hinnaga

Tervise- ja tööminister Peep Peterson sõnas, et viimastel aastatel on haigekassa rahastusel oluliselt suurendatud meditsiiniseadmete kättesaadavust diabeediga patsientidele. “Mul on hea meel, et tasapisi saame pakkuda vajalikke seadmeid taskukohasema hinnaga rohkematele inimestele,” ütles ta. 

Meditsiiniseadmete loetelu määruse muudatusega laieneb haigekassa rahastusel insuliinipumbaravi saajate ring ligi 300 patsiendi võrra, kelle jaoks on pumbaravi osutunud sobivaks. Samuti laieneb haigekassa soodustus neile, kes seadme kasutamisest igapäevaselt suurt abi võivad saada, kuid kes seni sihtrühma ei kuulunud. 

Vastavalt haigekassale esitatud ettepanekutele muudetakse uuest aastast insuliinipumpade, insuliinipumba infusioonivahendite, insuliinipumba reservuaaride, pideva glükoosimonitooringu komplektide, glükoosisensorite ja uriinikogumiskottide hüvitamise tingimusi, mis võimaldavad patsientidele nende meditsiiniseadmete parema kättesaadavuse.

Abivahendi saab edaspidi määrata ka sisearst

Määruse muudatusega laiendatakse pideva glükoosimonitooringu süsteemide väljakirjutamise õigust ka sisearstidele.

Kuna pideva glükoosimonitooringu süsteemi puhul on oluline nõustamine ning patsientide oskused ja motivatsioon tehnoloogiat kasutada, siis on varem piiratud täiskasvanutele väljakirjutamise õigust endokrinoloogide ja lastearstidega, kellel on diabeediravi juhtimisel peamine roll.

Sisearstidele ravi määramise õiguse andmine on vajalik, sest osades piirkondades tegelevad raviasutustes 1. tüübi diabeediga täiskasvanud patsientide ravi ja nõustamisega just sisearstid.

Meditsiiniseadmete loetelu muudatuste kogumõju haigekassa eelarvele on ligikaudu 1,8 miljonit eurot, millest ligi 1,2 miljonit eurot moodustab diabeedihaigetele mõeldud pumbaravi hüvitamistingimuste laiendamine. Kokku hüvitab haigekassa 2023. aastal prognooside järgi meditsiiniseadmeid ligi 19 miljoni euro eest.

Artikkel ilmus esmakordselt siin 16.12.2022