fbpx
diabeediga reisile, koolivaheaeg

Diabeedi diagnoos ei ole miski, mis takistaks maailma avastamist. Tuleb lihtsalt arvestada oma haiguse eripäradega ja teada, milliseid ettevaatusabinõusid reisides kasutada ja mida kohvrisse või käsipagasisse kindlasti kaasa pakkida, et kõik sujuks plaanipäraselt. Foto: Freepik

Üks suhkruhaigusega hästi toime tulemise võtmetegur on pidada kinni igapäevasest rutiinist ning olla järjekindel. Reisimine on aga kõike muud kui rutiinne tegevus ja võib nii mõnelegi diabeetikule tunduda liigse mugavustsoonist välja astumisena.

Linus Medicali tootejuht Anna Nukka kinnitab, et diabeedi diagnoos ei ole miski, mis takistaks maailma avastamist. Tuleb lihtsalt arvestada oma haiguse eripäradega ja teada, milliseid ettevaatusabinõusid reisides kasutada ja mida kohvrisse või käsipagasisse kindlasti kaasa pakkida.

Reisile asutades peab diabeetik arvestama asjaoluga, et rutiinsetest oludest väljumine võib tuua kaasa mõningad muutused vere glükoosisisalduses. See tähendab, et haiguse kontrolli all hoidmine võib nõuda pisut pingutust ja täiendavat hoolt. Hea planeerimisega saab aga kodust siiski südamerahus ära minna ning puhkeaega täiega nautida.

Ravimid paki kindlasti käsipagasisse

Kui valmistud reisiks, on soovitatav pakkida ravimikotti tagavaraglükomeeter ja -patarei, sest kui parasjagu kasutusel oleva mõõtevahendiga midagi juhtub, on hea, kui alternatiiv on kohe käepärast. Kuna meie digiretsept kõikjal paraku ei kehti, on mõistlik küsida arstilt reisile kaasa võtmiseks ka kehtiv paberkandjal ravimiretsept ravimitele, mida kasutad. Lisaks võid arstilt küsida ka tõendi, et kaasa võetud ravimid on isiklikuks kasutamiseks, sest turvakontrollil on õigus selle kohta tõestust küsida. 

Isegi kui retsept on olemas, kehtib pikemale puhkusereisile minnes ootamatuste vältimiseks ka soovitus võtta kaasa vajalikust suurem kogus veresuhkru mõõtmiseks vajalikke tarvikuid ning insuliini ja süstlaid. Kõik nimetatud tarvikud ja ravimid peaksid kindlasti pakkima käsipagasisse. Seda seetõttu, et vajadusel pääseksid neile hõlpsasti ligi või kui pagas läheb kaduma või hilineb, ei jääks sa ilma ravimiteta. 

Tarvikud saad mugavalt pakkida näiteks Glucology Diabetes reisivutlarisse. See on vastupidav ja kõvad kaaned kaitsevad vutlaris olevaid tarvikuid muuhulgas ka löökide eest.

Äraantava pagasi puhul on oht, et see peab taluma ekstreemsed temperatuure (lennuki pakiruumis võib olla äärmiselt külm, ootealal aga kuum) ja see võib mõjutada insuliini kvaliteeti ning toimimist organismis. Kui pakid rohu kohta, kus temperatuur langeb väga madalale või vastupidi – tõuseb väga kõrgele, võib juhtuda, et see lihtsalt ei toimi enam oodatud moel.

Kui ees on soojamaa- või suusareis, peaks ravimi võtma kaasa termokotiga, et see üle ei kuumeneks või külmuks. Liialt madala temperatuuri kätte jäänud insuliin muutub tükiliseks ja veidi häguseks ning seda ei ole lubatud kasutada. Külmumise vältimiseks võib suusatama minnes torgata pensüstli näiteks riiete sisetaskusse. 

Eine olgu käepärast

Suhkurtõbe põdevad inimesed peavad teatavasti pöörama tähelepanu toitumisele ja einestama korrapäraste ajavahemike järel. Seda rutiini tuleb võimalikult palju jätkata ka reisil olles ning tarbitava toidu sagedus ja kogus peaksid sarnanema koduste söögikordade omadega. 

Lisaks rohtudele võiks seega käsipagasisse pakkida mõned kiiretoimeliste süsivesikutega suupisted, et vajadusel vältida kiire ampsuga veresuhkru taseme alanemist. Muidugi peaks käsipagasis olemas olema ka täidetud joogipudel ja pisut raha või pangakaart, et saaksid osta süüa ja juua, kui ootad jätkulendu ning varutud suupoolis on otsa saanud.

Et ootamatusi vältida, vii end varakult kurssi ka sellega, missugused on sihtkohariigi toidud ja kas on midagi, millega peaksid söögivalikul teadma ning arvestama.

Kaitse end päikese ja haavade eest

Nii nagu kõigil, tuleb ka diabeetikul kaitsta end liigse päikese eest. Seda aga mitte niivõrd diabeedi tõttu, vaid ikka selleks, et vältida nahavähi teket. 

Teatavasti on haavad suhkruhaigetel väga visad paranema, seetõttu tuleb reisile kindlasti võtta kaasa mugavad jalanõud, mis ei hõõru ning nagu ikka hoolitseda, et jalgadele ei tekiks vigastusi.

Igaks juhuks tasub reisipagasisse pista ka paras hulk plaastreid ning paha ei tee ravipalsami (näiteks Dermatonics Once) kaasa võtmine, et vajadusel saaks tekkinud haavasid tõhusalt hooldada. 

Enne reisi konsulteeri arstiga

Kui sul puudub varasem reisikogemus, on soovitatav enne reisi konsulteerida enda raviarstiga. Seda seetõttu, et kui menüü, päevarežiim või tavapärane liikumisaktiivsus ja ehk koguni ajavöönd, kus viibid, muutub, võib olla vajalik ka raviskeemi muutmine. 

Soojale maale puhkama minejail tasub aga teada, et kuumaga kipub organismi veresuhkur kõikuma ja langema. Kui see on liialt madal, tekib hüpoglükeemia oht ja ka enesetunne võib muutuda üldiselt kehvaks. Siingi on kasu sellest, kui küsid spetsialistilt nõuandeid, kuidas sellist olukorda ennetada. Nagu eelpool viidatud, saad arstilt hankida ka tagavararetsepti ning tõendi, mis lubab reisida suhkurtõve ravimitega.

Nii nagu tegelikult kõik reisijad, peavad ka diabeetikud võtma reisile kaasa Euroopa ravikindlustuskaardi ja sõlmima kindlasti reisikindlustuse lepingu, et vajadusel oleks tagatud tasuta arstiabi.

Euroopa ravikindlustuskaardiga saab muuseas minna näiteks arstikeskusesse või erakorralise meditsiini osakonda ning paluda neil vajadusel mõõta veresuhkrut taset. 

Lennureisi eripärad

Lennureis (kõrgus) võib mõjutada glükomeetri näitude täpsust, seetõttu ei või glükomeetrit kalibreerida lennu ajal – seetõttu on hea kasutada kalibreerimisvaba glükomeetrit või kalibreerida mõõtevahend enne lennuki õhku tõusmist või pärast maandumist. 

Näiteks Medtrum A7+ glükoosisensor on kalibreerimisvaba. Kui aktiveerida rakenduses või PDM-is funktsioon Factory Calibration, muutub kalibreerimine vabatahtlikuks. Süsteem ise seda enam ei nõua, kuid soovi korral saab kasutaja seda loomulikult teha. Funktsiooni käivitamine on lihtne, täpsemad juhised leiad Facebooki lehelt SIIT või veebilehelt www.veresuhkur.ee.

Kui kasutad insuliinipumpa, arvesta, et mõnede insuliinipumpade tootjad soovitavad selle lennuajaks ära võtta. Näiteks Medtrum seda ei nõua, tingimusel, et uue reservuaari täitmisel eemaldab kasutaja võimaliku õhumulli täitmissüstla abil ja järgib rangelt tootja juhendit.

Kui pumba kandja kasutab süsteemi juhtimiseks telefonis oleva rakendust EasyPatch ning lennukis lülitab sisse lennurežiimi siis pärast nimetatud režiimi aktiveerimist on vaja bluetooth käsitsi sisse lülitada ja veenduda et side pumbaga on olemas.

Pumba ja/või sensori kandja võib julgelt minna turvakontrollis läbi metallotsija (raam) või lasta kasutada turvatöötajal käsiskännerit. Küll aga kehtib reegel, et minna ei tohi kogu keha skännerisse (klaasist seintega kabiin). Kui turvatöötaja palub seda teha, peab ütlema, et teil on küljes seadmed mis ei võimalda sellist protseduuri ja paluma teha kontroll käsiskänneriga.

Artikkel ilmus koostöös Tervisegeenius.ee portaaliga.

Diabeeditoodetest pakume:

Reisivutlar diabeetikule mahutab kõi vajalikud tarvikud.